Pro spokojené mateřství

Nejčastějí problémy a obavy, které maminky  v prvních dnech po porodu nejvíce trápí:

 

Budu umět kojit?

Kojení představuje pro dítě v mnoha směrech nejlepší způsob příjmu potravy, je nejlevnější a nejjednodušší pro maminku, které přináší také řadu zdravotních výhod. Kojení je pro ženu naprosto přirozená dovednost, každá žena může kojit, pokud ovšem kojit chce. Chcete-li tuto i z psychologického hlediska přínosnou "věc" vašemu miminku i vám dopřát, tak to jednoduše udělejte. Nepřemýšlejte příliš nad technikami, nezatěžujte se předčasnými obavami, ponechejte to prostě přírodě.

Pokud z nejrůznějších důvodů kojit namůžete nebo nechcete, je možné mateřské mléko odstříkávat a krmit dítě alternativním způsobem ev. z lahvičky či dokrmovat mlékem umělým. Kojení je právem ženy nikoliv její povinností, každý bude respektovat vaše případné rozhodnutí nekojit.

 

Naše tipy - BIO balzám bambucká fantazie je čistě přírodní hypoalergenní balzám,

který můžete mimo jiné používat na ošetřování bradavek při kojení.

Masážní olej Litai (podporuje laktaci, navozuje pocit pohody a uvolnění)

 

Zvládnu pečovat o miminko?
Je tak křehké, bojím se ne něj sáhnout.

Důvěřujte si! I vaše miminko vám důvěřuje. Narodilo se vám proto, že si vás vybralo. Pro začátek mu bude stačit pocit bezpečí a láska, kterou mu poskytnete. Všechny postupy - jak jej přebalit, nakrmit, vykoupat, utišit... vše si brzy osvojíte. Co však trvá trošku déle je naučit se naslouchat svému dítěti a umět správně reagovat. Nebojte se toho, učíte se a rostete spolu se svým drobečkem.

 

Naše tipy - Hypoalergenní gel Levantis (na ochranu a zklidnění podrážděné dětské pokožky npř. pod plenkami)

Dětský koupelový mandarinkový olej CPK


 

Proč pláče? Nevím si s ním rady.

Možná chce pohladit, pochovat nebo slyšet maminčin známý hlas. Třeba potřebuje přebalit, je mu horko nebo zima, chce se napít, nebo ho bolí bříško. Miminko je také vždycky naladěné na stejnou notu jako maminka, je s ní spojené energetickou pupeční šňůrou až do svých 6 let. Nepohoda maminky se promítá do nepohody miminka, stejné je to i nemocemi malých dětí - vždycky poukazují na problémy matky.

 

Jak tedy miminko uklidnit, pokud je přebalené, nakrmené a přece nespokojené?
- stočení do klubíčka (fetální poloha), možno i mírně kolíbat - dítě si přiložit ke svému břichu, zádíčky otočené k sobě, nožky přitlačené k bříšku. V této poloze také dobře odchází větry.

-pevnější zavinutí do pleny nebo do zavinovačky (je pro dítě i tepelným komfortem a uspokojuje jeho prostorové a taktilní vnímání)

- léčebný dotyk (spočívá v pomalém postupném přiblížení rukou dospělého k tělíčku dítěte - jedna ruka se zlehka položí na temeno hlavy, druhá na podbřišek, důležité je setrvat v klidu až do ztišení dítěte, na dítě nemluvit, nehladit jej)

- kontakt kůže na kůži
- nonnutrivní sání (třeba i vlastní pěstičky nebo šidítka),  

 

Náš tip - Osvěžovač vzduchu pro miminka

(s BIO silicemi pro klidné dýchání, možné použít i pro novorozence)

 

Co dětat, když kojence trápí větry?
Meteorismus (kojenecká kolika)
- je u dětí do 3 měsíců častým jevem. Příčinou může být nahromadění vzduchu ve střevech v důsledku spolykání vzduchu při krmení, nezralost trávicího systému, nadýmavá strava u kojící maminky. Dítě je neklidné, pláče zejména po krmení, má tvrdé bříško, přitahuje nožky k sobě.

Jak tomu zabránit? Někdy dost těžko. Kojicí maminka by si měla hlídat, co jí a pije. Pomoci může, když ona sama pije fenyklový čaj - fenykl přechází do mateřského mléka. Dbát na důsledné odříhnutí kojence po jídle, možno jej krátkodobě nechávat v poloze na bříšku, kdy napolykaný vzduch lépe z těla miminka odchází.

Jak pomoci?

Uvolňující jsou teplé obklady na bříško - nahřátá plena či polštářky plněné pohankovými slupkami nebo višňovými peckami, které se dají nahřát na příjemnou teplotu.

Naučte se provádět masáž bříška. Není to nic složitého, dodržováním určitého postupu a jemnou manipulací miminku nemůžete ublížit. Je to daleko příjemnější a šetrnější metoda, než používání rektální rourky, jejímž častým použitím můžete miminko poranit a hlavně způsobit, že se v budoucnu již bez této pomůcky samo nevyprázdní.

Jak provádět masáž bříška u kojence?
Pohyby vašich rukou na bříšku kojence, prováděné mírným tlakem ve směru střevní peristaltiky (ve směru hodinových ručiček) povzbuzují a zrychlují střevní peristaltiku a ulevují miminku od kolikovitých bolestí bříška, usnadňují odchod větříků a stolice ze střev. Vhodné je při masáži použít olejíček, aby vaše prsty lépe klouzaly po kůži.

- obnažené bříško nejprve několikrát pohladíme, aby se uvolnilo

- pravidelným pohybem dlaně (ruka za rukou) uvolňujeme nejprve pravou stranu bříška směrem dolů (oblast mezi žebry, bokem a pupíkem), asi po 2 minutách se přesuneme na levou stranu

- uvolnění bříška podpoříme jemným třením a jemným promačkáváním dlaní přes celé bříško asi půl minuty

- provádíme kruhové pohyby kolem pupku - vždy zleva doprava - asi 4-5 krát

- bříšky prstů pokračujeme drobnými kroužky, prsty posunujeme kolem pupku, vždy je nutné zachovávat směr peristaltiky, použít rovnoměrný a přitom mírný tlak, opakujeme 4-5 krát

- má-li kojenec uvolněné a prohřáté svaly, je vhodná na konci masáže zařadit protahování nohou - oběma rukama uchopíme nožky dítěte za kotníky, překřížíme nožky a jemně přitiskneme k bříšku, potom je jemným pohybem směrem k sobě protáhneme. Alternativou je spojit kolínka dítěte k sobě, mírně přitlačit k bříšku kroužit jedním a pak druhým směrem a nakonec nožky opět protáhnout.

 

Náš tip - Masážní olej Amálka (s obsahem éterických olejů, vhodné od 9. týdne věku dítěte)

 

Už jsem unavená, celou noc jsem nespala.

Narození miminka je pro ženu velká událost a velká změna. Rytmus dne je třeba trošku přizpůsobit potřebám dítěte. Novorozenci nerozeznávají den a noc, často jsou v noci čilejší a přes den více spinkají, maminka může být vyčerpaná. A protože hormonální změny  po porodu také dělají své, zvláště pokud se vše nedaří podle našich představ, někdy se objevují i slzičky...


Psychická i fyzická pohoda je velice důležitá, proto svůj denní rytmus slaďte s rytmem miminka a časem se vše urovná. Snažte se odpočívat i přes den, pokud váš drobeček spinká. Pokud potřebujete více klidu, omezte v porodnici návštěvy. Není potřeba, aby miminko v prvních dnech jeho života vidělo hned půl vesnice.

A doma potom zaměstnejte další členy rodiny, ať se vám naskytne alespoň chvilka pro vás. S kojením vám sice nikdo nepomůže, ale mohou miminko přebalit, pochovat, "povědět pohádku", jít na procházku... Výsadou tatínků bývá zejména koupání. Důležité je také podle věku a schopností zapojit do péče o miminko i staršího sourozence.

 

Náš tip - Osvěžovač vzduchu s mandarinkou (harmonizuje, pro pohodu maminky i miminka)


 Výrobky uvedené v textu jsou vyrobené firmou Nobilis Tilia - český výrobce přírodní aromaterapeutické kosmetiky

 

Copyright © Hana Třetinová 2013. Veškeré práva vyhrazena.

Tento web byl vytvořen v systému web-rychle.cz pro nekomerční užití.