Nejčastější problémy při kojení

Mám zarudlé, bolestivé bradavky při kojení , na jedné bradavce mám prasklinu. Co se s tím dá dělat?

Důležitá je správná poloha a technika  kojení – dítě leží na boku, celým tělíčkem je natočené k matce, ucho, rameno a kyčelní kloub má v jedné linii, bradavka musí být v úrovni jeho úst. Drážděním úst dítěte bradavkou se vyvolá hledací reflex, dítě doširoka otevře ústa,  uchopí nejenom bradavku, ale i co největší část dvorce. Brada a nos se dotýká prsu, dolní ret je ohrnutý ven, jazyk přesahuje dolní ret, tváře nevpadávají dovnitř, při sání se pohybují spánky a uši dítěte.

Při kojení polohujte dítě tak, aby trhlina byla v koutku úst dítěte. Střídejte polohy při kojení, dítěti nabízejte jako první méně bolestivý prs. Je možné také občas kojení vynechat a problematický prs odstříkat.

Bradavky nechejte často větrat, hojivě působí také trošku mléka vymáčknout a nechat na bradavce zaschnout. Bradavky po každém kojení ošetřujte Purelanem, obsahuje 100% lanolin, velice dobře hojí.

Z homeopatických přípravků je možné při bolestivých bradavkách, krvácejících ragádách, při bodavé bolesti při kojení  užívat NITRICUM ACIDUM 9 CH – 5 granulí léku třikrát denně. Vhodná je také kombinace s ARNICA MONTANA 15 CH – 3x5 granulí denně.

 

Bradavky mě pálí i v době mezi kojením, jsou červené, olupuje se z nich kůže.

Může se jednat o kvasinkovou infekci na bradavkách, často při tom bývá patrná také kvasinková infekce v pusince miminka – tzv. soor neboli moučnivka. Na sliznici v ústech zejména na jazyku se objeví bílý až nažloutlý povlak, vypadající jako sražené mléko, nejde jednoduše setřít, dané místo je náchylné k lehkému krvácení. Dítě je neklidné, plačtivé, hojně sliní a může odmítat stravu.

V tomto případě je důležitá zvýšená hygiena – pečlivé mytí rukou, častá výměna vložek v podprsence, ev. aplikace protiplísňové masti na bradavky.

Řešením je také užívání homeopatického přípravku BORAX 5 CH  - 5 granulí třikrát denně matce, miminku lze stejný lék podávat ve formě roztoku – rozpustit 10 granulí ve 100 ml kojenecké vody a podávat třikrát denně 10 kapek roztoku dítěti přímo do úst, každý den ředíme nový roztok. Užívejte do vymizení obtíží.

 

Dítě je za hodinu po kojení neklidné, nemám slabé mléko?

„Slabé“ mléko rozhodně nemáte, vždy je svým složením přizpůsobeno potřebám miminka. Je však možné, že máte mléka méně. Máte-li možnost si zvážit miminko před a po kojení, můžete takto zjistit, kolik si z prsu vypije. Potřebné množství vypitého mléka se stanovuje podle hmotnosti dítěte – 150ml /kg/den. Pokud dítě váží například 3 kg, příjem tekutin si vypočítáte 150x3=450 (množství za 24 hodin). Tuto hodnotu vydělíte počtem dávek a získáte orientační výši jedné dávky. Pokud si vypije méně, je možné přikládat k prsu častěji –  po dvou hodinách ev. i dříve.

Tvorba mléka je otázkou nabídky a poptávky – čím častěji se dítě k prsu přiloží, tím více mléka se vytvoří. Chcete-li tvorbu mléka podpořit, přikládejte dítě k prsu podle jeho potřeb, během jednoho kojení k oběma prsům, prsy možno během kojení několikrát vystřídat. Pro zvýšení tvorby mléka je vhodné mezi kojením prsy odstříkat. Dbejte na dostatek tekutin a odpočinku pro Vás, psychická pohody je velice důležitým předpokladem pro bezproblémové kojení.

Pití bylinkových čajů pro kojící matky a užívání homeopatického přípravku RICINUS COMMUNIS 5 CH také podporuje laktaci. Kdykoliv během období kojení užívejte 3-5x denně 5 granulí. Po nástupu plné laktace se doporučuje vysadit lék pozvolna – 2x5, 1x5 granulí. Užívejte nejlépe s přiložením dítěte k prsu.

Celkově stimulující pro Vás i Vaše miminko je kontakt skin to skin (kůže na kůži).

 

Mám nalitá, tvrdá prsa. Nemám v nich zánět?

Příčinou  Vašeho problému může být nedostatečné vyprázdnění prsu nebo ucpaný mlékovod. Doporučujeme teplý obklad a masáž prsů směrem k bradavkám před kojením, po kojení je vhodné na prsy dávat obklady studené (proti otoku a bolesti). Z postiženého prsu kojit častěji. Pokud ani po kojení nepociťujete úlevu, je zapotřebí ještě prsy odstříkat. Vždy však pouze do úlevy. Čím více budete  odstříkávat, tím více mléka se  bude tvořit.

V případě, že máte také horečku, pociťujete únavu, jste schvácená - vyhledejte lékaře. Opravdu se může jednat o zánět a bude potřeba jej řešit antibiotiky. Nejčastěji se objevuje kolem 3. týdne po porodu, postižený bývá jeden prs, převážně v dolní a boční části.

 

V jednom prsu mám zatvrdlinu, část prsu je zarudlá, mám horečku, mohu dále kojit?

Kojit lze, i když máte horečku. Z léků snižujících tělesnou teplotu můžete užívat Paralen nebo Ibalgin, nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin. Ve Vašem případě prs nenahřívejte, pomoci Vám mohou alkoholové obklady nebo zábaly z tvarohu mezi kojením. Před kojením zatvrdlé místo rozmasírujte směrem k bradavce a při kojení směřujte bradičku dítěte k zatvrdlině. Pokud potíže neustoupí, vyhledejte lékaře.

 

Po jídle mi dítě vždy ublinkává, co dělám špatně?

Příčinou může být silný vypuzovací reflex – dítě se při pití zalyká, po jídle ublinkává. V tomto případě doporučujeme kojit ve vzpřímené poloze, ev. v mírném záklonu, což zabraňuje vytékání mléka gravitací. Při kojení můžete také provádět tlakovou masáž přiložením celé plochy dlaně na prs. Vhodné je přerušovat kojení po cca 2 minutách a pokračovat, až se proud mléka zastaví.

Dbejte na odříhnutí dítěte mezi kojením a po kojení, spolykaný vzduch jinak zůstává v bříšku a může miminku způsobovat nejen ublinkávání po jídle, ale také nepříjemné bolení bříška.

Do postýlky je vhodné dítě ukládat do zvýšené polohy, které docílíte podložením matrace.

Pokud potíže neustanou, případně pokud dítě zvrací hojně – obloukem, bude zapotřebí projednat tento problém s Vaším dětským lékařem.

 

Jak poznám, že mám dost mléka? Musím malého budit na kojení stále každé 3 hodiny?

Důležité je, aby miminko přibývalo na váze, což průběžně kontroluje dětský lékař při každé návštěvě v poradně. Ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je také počet pomočených plen – normální je 6-8 za den. Stolička by měla žlutá (konzistence míchaných vajíček), může být  v každé pleně. Plně kojené dítě však nemusí mít stoličku i 4 dny a také je to v pořádku. Po kojení by mělo být dítě spokojené. Pokud tomu tak není, otvírá pusinku, vkládá si ručky do úst, není ještě dostatečně nasyceno. Nechejte jej odříhnout a v kojení pokračujte.

Četnost a délku kojení by si mělo určovat dítě samo. Pokud je přírůstek na váze dostatečný, může být přestávka mezi nočním kojením i 5 hodin. Přes den by neměla však být více jak 4 hodiny. Dítě se naopak může hlásit i častěji  –  po dvou hodinách.

 

Copyright © Hana Třetinová 2013. Veškeré práva vyhrazena.

Tento web byl vytvořen v systému web-rychle.cz pro nekomerční užití.