Jak se připravit na porod

Velkým okamžikem v životě ženy je přivést na svět nového člověka. Období těhotenství je skutečně doslova a do písmene jiný stav, a to fyzický i duševní. Efektivní příprava na porod po stránce tělesné i emoční má velký vliv na jeho výsledek. Může významně zvýšit pravděpodobnost přirozeného porodu.

Jak se tedy v posledním období tohoto jiného času připravit na narození miminka?

Maminka je s miminkem ve velmi úzkém spojení, a to na vícero úrovních vnímání. Miminko je ovlivněno
nejenom stravou a prostředím, kde se jeho maminka nachází, ale i její psychickou pohodou či nepohodou.
Důležité je, zda maminka sobě i svému dítěti plně důvěřuje, že to společně zvládnou. O ženu by měl během
těhotenství a porodu pečovat někdo, komu také důvěřuje. Velký význam má i bezpečné prostředí. Pro každou ženu mohou tyto obecné pojmy znamenat velmi odlišné věci. Pro někoho je to lékařský personál a porodnice, pro někoho daleko osobnější prostředí, soukromá porodní bába a dula. Je dobré vědět, co skutečně chci a potřebuji.
Prakticky vám v tomto může posloužit váš osobní porodní plán. Pro udržení psychické i fyzické síly je vhodná jóga pro těhotné. Dobře vedená jóga umí maminku udržet v přiměřené kondici a upevňovat její vnitřní sílu.

Od sedmého až osmého měsíce těhotenství může žena začít pít čaj z maliníku, respektive čaj z maliníkového listí. Tato bylinka pomáhá k přípravě na porod, svoji jemnou silou ovlivňuje děložní svalstvo.
Stačí pít jeden šálek denně. Vhodné je také jíst lněné semínko. Jedna lžíce se nechá nabobtnat v troše vody, dá se přidat i do oblíbeného nápoje či jogurtu.

Asi 6 týdnů před termínem porodu je vhodné začít se změkčováním hráze. Masáž hráze přispívá ke zlepšení
elasticity a prokrvení místa, které je během porodu vystaveno extrémnímu tlaku. Vláčná a dobře prokrvená hráze snáze odolává porušení a lze tak předejít jejímu nástřihu . Výborným pomocníkem vám může být Masážní olej Labael.

Aromaterapie obecně může být pro ženu v tomto období přípravy na porod velmi důležitá. Žena je ještě více citlivá na čichové podněty, je hluboce spojena sama se sebou i miminkem, a proto by měla volit i éterické oleje intuitivně a s vírou v sebe sama.

Pokud je žena již v termínu, důležitým olejem pro začátek porodu je jasmín, posiluje a uklidňuje zároveň, snižuje napětí, má mírné protibolestivé účinky. Činnost dělohy stimuluje i šalvěj muškátová, usnadňuje porod, zlepšuje náladu a pomáhá snadnějšímu dýchání. Nezaměňujte ji však se šalvějí lékařskou, ta je pro těhotné nevhodná.


 

Dýchání usnadňuje i olej neroli, v  nízkých  dávkách  má  účinek zklidňující, ve vyšších spíše stimulační.

Významným olejem, který prospívá děloze svými kontrakčními účinky je geranium. Je to olej, který patří ženám, opečovává jejich psychiku, a to i po porodu.

Nesmíme opomenout ani růži, která pomáhá uvolnit vazy, rozšířit pánev, posiluje ženu a pomáhá jí být ženou v hlubším slova smyslu.

A samozřejmě levandule, která uklidňuje, mírní bolesti hlavy, po porodu zlepšuje hojení i otevřených ran.

 

Akupresura pro přípravu na porod:
Pro pomalu se rozbíhající porod můžeme využít také akupunkturní body.
TS 4- čtvrtý bod na dráze tlustého střeva. Nachází se na hřbetě ruky, při přitažení palce k ukazováku, na nejvyšším vyklenutí kopečku, který při tom vznikne. Je velice silný.

SS 6 - šestý bod na dráze sleziny. Najdete jej na dolní končetině, 4 vaše prsty nad vnitřním kotníkem, kousek za holenní kostí.

MM 60 - šedesátý bod na dráze močového měchýře. Nachází se za vnějším kotníkem, v prohlubince mezi
nejvyšším vyklenutím zevního kotníku a zadním okrajem Achillovy šlachy. Silný klesavý účinek tohoto bodu
pomáhá i vyloučit placentu.

( z časopisu Tilia Aromatica - Nobilis Tilia - český výrobce přírodní aromaterapeutické kosmetiky )

 

Copyright © Hana Třetinová 2013. Veškeré práva vyhrazena.

Tento web byl vytvořen v systému web-rychle.cz pro nekomerční užití.